Prečo sa vám neoplatí byť verný banke

Autor: Filip Švaňa | 21.5.2013 o 16:08 | (upravené 23.5.2013 o 23:11) Karma článku: 14,92 | Prečítané:  1633x

Podobne ako veľa malých slovenských podnikateľov, aj pre mňa je životnou nutnosťou mať bankový účet. Poviete si, nič nezvyčajné, máme ho všetci. Áno, to je pravda, keby....keby som nepotreboval takú štandardnú vec ako embosovanú platobnú kartu.

 

Už nejaké obdobie si vediem firemný účet v Tatra banke. Viem, že je drahá, ale štandard služieb je na slušnej úrovni, internet banking prehľadný (aj keď kontrolné prvky trochu zdržujú) a prvý polrok som dostal vedenie účtu zdarma. Ako väčšina Slovákov som prestal sledovať poplatky v momente, keď mi prišiel prvý výpis. Takto som prehliadol, že namiesto 5 eur mesačne mi medzičasom účtujú 6 eur – cez 180 korún (moja chyba, mám čítať malé písmená), za každú prichádzajúcu platbu 0,15 eur (keďže v cene mám len 6 predplatených transakcií mesačne), či 2,50 eur – cez 75 korún za 3-minútový výber v hotovosti na pobočke.

Ale vráťme sa ku karte. Každý, kto veľa cestuje, vie, že embosovaná platobná (nemusí byť vonkoncom kreditná) karta Mastercard, Visa je (napriek rastúcej saturácii kariet Visa Electron, či Maestro) nevyhnutnosť. Automobil si nepožičiate, ak nemáte takúto kartu. Aj preto sa stala bežnou súčasťou života už začiatkom 21. storočia. Banky ich aj na Slovensku bežne vydávali k účtom zdarma, či za minimálny poplatok. Niečo ako služba CLIP u mobilného operátora. O to väčší šok som utrpel, keď som navštívil pobočku „svojej“ Tatra banky a pani na druhej strane stola vybrala letáčik a prstom ukázala na balík TatraBusiness 20. Vraj k nemu mám Mastercard zdarma a široko sa usmiala. Mne však úsmev zamrzol, keď jej prst zamieril na poplatok – 17 eur mesačne (viac ako 510 korún)!!! Skúsil som si to chvíľu nepripustiť a spýtal sa na ďalšie možnosti, ako sa vyhnúť tomuto nezmyselnému číslu. Navrhol som, že sa vzdám služieb, ktoré mám v balíku, no nevyužívam. NIE, to nejde, bola odpoveď. Skúsil som teda byť pozitívny a spýtal sa, ako to teda ide. Úsmev slečne na druhej strane slova nezmizol a oznámila mi, že pri poplatku 3 eurá mesačne. Čiže 36 eur ročne (cez 1080 korún). Samozrejme, ako bežného Slováka ma napadla finta – OK, objednám si kartu, zaplatím mesačný poplatok a ďalší mesiac ju zruším. Ale Tatra banke len tak ľahko neprejdete cez rozum. Pri objednávke karty si zaúčtuje kompletný poplatok na rok vopred.
V úplnej vývrtke som sa poďakoval za „služby“ a opustil som pobočku v domnienke, že veď predsa inde to musí byť lepšie.

Zamieril som teda do vedľajšej VÚB. Dúfajúc, že si ma ako dlhoročného zákazníka vážia a vymyslia pre mňa vhodné riešenie (čiže presne v zmysle nepravidelných otravných telefonátov z banky od „osobnej poradkyne“ a ponúk počas návštev pobočky). Tiež som sa mýlil. Podobný balík ako v Tatrabanke ma namiesto 6 eur mesačne vyšiel 8,90 eur (268 korún), ale mal embosovanú kartu. Ale Visu, nie Mastercard. Keďže z minulosti som mal negatívnu skúsenosť pri zúčtovaní platby Visa kartou cez dolár miesto eura (čo zvyšuje cenu) a túto domnienku mi môj náprotivok vo VÚB nevyvrátil, ani táto alternatíva nebola pre mňa dobrá. Nuž a snahu o lepší deal vzhľadom na to, že som dlhodobým zákazníkom banky mi opätoval „firemný špecialista“ širokým úsmevom.


Čo mi z toho vyplýva?
- že diktát bánk voči klientom prekračuje hranicu únosnosti
- že vernosť banke sa nevypláca
- že zamestnanci na pobočkách hrdiaci sa prívlastkom „špecialista“, prípadne „expert“ sú len bábkami bez akéhokoľvek práva vyjsť v ústrety klientovi

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?